Ekspozytura „Rygor”

Służba w cieniu dla Polski

II tom komiksu Ekspozytura „Rygor” autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego został objęty patronatem honorowym Agencji Wywiadu.

 

Premiera albumu odbędzie się podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, 24 września 2022 r.

  Tom II Zapalić „Pochodnię”

W drugiej części opowieści o „Rygorze” główny bohater zmaga się z wyzwaniami związanymi ze stale wzrastającą czujnością kolaboracyjnych władz i Gestapo. W efekcie – pomimo wsparcia Stanów Zjednoczonych – musi się mierzyć z dekonspiracją części siatki wywiadowczej. Całą tę sytuację udaje mu się w pewnym stopniu opanować – nie zważając na zagrożenie, przeprowadza własną operację przerzucenia drogą morską oficerów wywiadu z Gibraltaru do Algierii. Wszystkie te działania powodują, że lokalny ruch oporu zwiększa  swoje zainteresowanie Słowikowskim i jego kontaktami z aliantami, którzy – choć na całym wybrzeżu daje się odczuć niepokój – decydują się na zaatakowanie Afryki Północnej. Dzięki „Rygorowi” Amerykanie i Brytyjczycy są w stanie się bronić. Ostatecznie po wkroczeniu Amerykanów polski oficer podejmuje decyzję o zamknięciu ekspozytury.

W nowym tomie ponownie przybliżamy Wam nie tylko nasze wartości, o których pisaliśmy już w pierwszej części komiksu, ale także prezentujemy kulisy pracy wywiadowczej. Pokazujemy, z jakimi problemami borykają się „Rygor” oraz wszyscy oficerowie wywiadu, którzy muszą pogodzić życie rodzinne z zawodowym.

 

Miłej lektury!

 

Jeśli zainteresowała Was historia „Rygora” i chcielibyście kultywować przyświecające mu wartości, zapraszamy do wstąpienia w szeregi Agencji Wywiadu.

 

Tobiasz Piątkowski — scenarzysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor m.in. serii Status 7, 48 stron, Rezydent, Koszmary zebrane, Pierwsza brygada, Nowe przygody Stasia i Nel, Bradl, Bazyliszki oraz Ekspozytura „Rygor”, a także komiksów i magazynów dziecięcych.

 

Marek Oleksicki — absolwent Wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w branży reklamowej, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce z rysunkami jego autorstwa ukazały się albumy - Odmieniec: Trzy, Ursynowska specgrupa od rozwałki, Metametal, Bradl i Ekspozytura Rygor. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim — Powstanie '44. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein's Womb, 28 Days Later, a także The Darkness: Close Your Eyes i głośna seria Zero.

 

Aktualności

Opcje strony

do góry