Enigma

Enigma (z gr. zagadka) – niemiecka, przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter zajmującą się budową i produkcją urządzeń elektrotechnicznych. Enigmę skonstruował Artur Scherbius, bazując na  patencie „maszyny do tajnego pisania” odkupionym od holenderskiego wynalazcy Hugona Kocha.

Enigma była używana komercyjnie od lat 20. XX wieku, a później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Podczas II wojny światowej maszyna ta była wykorzystywana przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec.

Po raz pierwszy dokumenty (szyfrogramy) zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom – Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu – w grudniu 1932 r. w Pałacu Saskim w Warszawie mieszczącym siedzibę Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej postanowiono, iż polski wywiad przekaże po jednym egzemplarzu maszyny Enigma wraz z dokumentacją agencjom wywiadu Wielkiej Brytanii i Francji. Przekazanie odbyło się 25 lipca 1939 r. w polskim ośrodku dekryptażu w Pyrach pod Warszawą. Wkrótce potem w brytyjskiej siedzibie kryptologii w Bletchley Park rozpoczęto dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma. Aktualnie na terenie Muzeum w Bletchley Park znajduje się tablica upamiętniająca polskich kryptologów i ich wkład w zwycięstwo w II wojnie światowej.

3 lipca 2014 r. w obiekcie Agencji Wywiadu odbyło się spotkanie przedstawicieli służb wywiadowczych Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i USA poświęcone 75 rocznicy przekazania aliantom przez polski wywiad dokumentacji niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W uroczystości wzięli udział także kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz członkowie rodzin polskich kryptologów.

NAGRA SN

Litery „SN” oznaczają Série Noir (czarna seria). Magnetofon został pierwotnie zamówiony przez amerykańskiego prezydenta Johna F. Kennedy’ego do użytku przez amerykańskie tajne służby. Profesjonalny magnetofon zaprojektowany i wyprodukowany w 1960 roku przez polskiego elektronika – Stefana Kudelskiego (1929-2013).

Dzięki jakości wykonania i niezawodności NAGRA podbiła rynek i wkrótce był to podstawowy typ magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych na całym świecie. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty oraz znakomitej jakości nagrania, sprzęt ten wykorzystywany był przez wszystkie służby wywiadowcze do końca lat 80. XX w.

Rejestracja dokonywana była na trzech rodzajach nośników (taśmy na szpuli czerwonej-najkrótszej, zielonej-średniej i niebieskiej-najdłuższej) w trybie monofonicznym. W następnych wersjach dźwięk rejestrowany był w trybie stereo – NAGRA SNST. SN trafił nawet na Księżyc w jednej z misji Apollo na początku lat 70. XX w.

TESSINA 35

Miniaturowy, naręczny (można go było nosić na pasku jak zegarek), dwuobiektywowy aparat fotograficzny zaprojektowany i wyprodukowany w latach 50. ubiegłego stulecia. Twórcą tego aparatu był Rudolph Steineck.

Produkowana była w Szwajcarii przez firmę Siegrist. Tessina o wymiarach 25×68×53 mm uznawana jest za najmniejszy aparat fotograficzny świata wykorzystujący standardową kliszę fotograficzną 35 mm. Najciekawszym elementem tej konstrukcji jest napęd naciągu migawki i przesuwu taśmy. Wbudowane w korpus mechanizmy stały się standardem dopiero w latach 80. XX w.

F-21 AJAX

F-21 to mechaniczny, miniaturowy aparat fotograficzny produkowany przez Krasnogorski Mechaniczeskij Zawod (KMZ) w latach 1951-1985. W okresie zimnej wojny był często wykorzystywany przez funkcjonariuszy KGB i innych służb specjalnych Układu Warszawskiego.

Wymiary tego aparatu 77x55x40 mm, waga 180 g. Ajax zapisywał format zdjęć 18×24 mm na materiale światłoczułym 21 mm. Ze względu na swój niewielki rozmiar oraz automatyczne, sprężynowe przewijanie filmu aparat ten doskonale nadawał się do wykonywania serii niejawnych fotografii z kamuflażu.

Istotnymi elementami wzbogacającymi funkcjonalność tego aparatu były akcesoria, które umożliwiały kamuflowanie obiektywu oraz mechanizmu wyzwalania migawki w najrozmaitszych elementach garderoby. F-21 zainspirował niemieckich inżynierów do stworzenia innego aparatu wykorzystywanego przez służby specjalne Bloku Wschodniego, tj. Robot Star 50. Następcami F-21 były F-27 Neozit (1985 r.) oraz Zachod (1989 r.).

START 66

Polski średnioformatowy aparat fotograficzny produkowany od 1954 r. w WZFO (Warszawskie Zakłady Fotooptyczne). Typowy przedstawiciel lustrzanki dwuobiektywowej. Górny obiektyw z lustrem i matówką służy do kadrowania i ustawiania ostrości, a dolny do wykonywania zdjęć.

Cechą charakterystyczną tego typu aparatu był tzw. wizjer kominkowy. Aby dobrze wykadrować zdjęcie należało spojrzeć od góry w wizjer, co było bardzo trudne przy słabym naświetleniu fotografowanego obiektu. Jako wielką zaletę typu aparatów należy wymienić format negatywu 60×60 mm, co w porównaniu do lustrzanek małoobrazkowych (24×36mm) dawało istotny wzrost rozdzielczości negatywu. Inne aparaty tego typu potrafiły odwzorować obraz na formatach 45×60 mm lub 90×60 mm.